Про проєкт рішення «Про затвердження Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення а нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради»
Керуючись ст. 26, 30, п.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 6, 7 Житлового кодексу Української РСР (зі змінами), з метою встановлення єдиної процедури переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове та нежитлового приміщення у житлове (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради, заслухавши інформацію начальника відділу архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету селищної ради Вареник Н. В., виконавчий комітет селищної ради в и р і ш и в:
1. Схвалити рішення «Про проєкт рішення «Про затвердження Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення та нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради» (додається).
2. Винести питання «Про проєкт рішення «Про затвердження Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення та нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради» на розгляд тридцять третьої сесії селищної ради.
3. Доручити Вареник Наталії Віталіївні – начальнику відділу архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Юр’ївської селищної ради, виступити з даним питанням на тридцять третій сесії селищної ради.
Селищний голова Іван БУРЯК
Додаток
до рішення виконавчого комітету
Юр’ївської селищної ради
від 03.08.2022 № 546
ПРОЄКТ РІШЕННЯ
ЮР’ЇВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
У К Р А Ї Н А
МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ
ЮР’ЇВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
восьме скликання
тридцять третя сесія
РІШЕННЯ
Про проєкт рішення «Про затвердження Порядку переведення
житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення
та нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради»
Відповідно до ст. 26, 30, п.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 6, 7 Житлового кодексу Української РСР (зі змінами), з метою встановлення єдиної процедури переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове та нежитлового приміщення у житлове (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради, враховуючи висновки постійної комісії селищної ради з питань житлово–комунального господарства, комунальної власності, будівництва, транспорту, зв’язку та благоустрою, селищна рада в и р і ш и л а:
Затвердити Порядок переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове та нежитлового приміщення у житлове (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради, згідно додатку що додається.
Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію селищної ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, будівництва, транспорту, зв’язку та благоустрою.
смт. Юр’ївка
___.08.2022
№ 0000 -33/VIIІ
Секретар селищної ради Наталя СКРИЛЬ
Додаток
до рішення селищної ради
від __.08.2022 №0000-33/VIIІ
ПОРЯДОК
переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове
приміщення та нежитлового приміщення у житлове приміщення
(будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради
1. Загальні положення
1.1. Порядок переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові та навпаки на території Юр’ївської селищної ради (надалі - Порядок) розроблено відповідно до статті 41 Конституції України, статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Житлового кодексу Української PCP, статей 319 та 320 Цивільного кодексу України, законів України «Про основи містобудування», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету з питань житлово - комунального господарства України від 17.05.2005 №76, Порядку обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затвердженого постановою Ради Міністрів Української PCP від 26.04.1984 діючих будівельних норм, стандартів і правил, з метою забезпечення конституційних прав громадян на володіння, користування і розпорядження своєю власністю для здійснення господарської та іншого роду діяльності, яка не заборонена законодавством.
Порядок переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові та навпаки на території Юр’ївської селищної ради визначає механізм реалізації права на переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові та навпаки з нежитлових приміщень у житлові і є обов’язковим для фізичних та юридичних осіб, які мають намір змінити функціональне призначення приміщення.
1.2. Дія даного порядку поширюється на об’єкти нерухомого майна - весь житловий та нежитловий фонд, що знаходяться на території Юр’ївської селищної ради, незалежно від їх балансової належності та форм власності.
1.3. Переведення житлових приміщень (житлових будинків) у нежитлові і навпаки являє собою зміну функціонального призначення та техніко-економічних показників приміщень і проводиться шляхом реконструкції, переобладнання, перепланування, тощо, в порядку передбаченому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
2. Основні терміни і визначення.
Замовник – фізична особа, фізична особа – підприємець або юридична особа, яка має намір переведення житлового будинку чи житлових приміщень в нежитлові, переведення нежитлових приміщень і нежитлових будинків до житлового фонду та подала відповідну заяву.
Житловий комплекс - єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розмішеним на ній житловим багатоквартирним будинком, або його частиною, разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс.
Житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з
дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, призначена для постійного у ній проживання і може мати одну чи кілька квартир.
Житлове приміщення - опалюване приміщення, розташоване у надземному поверсі, призначене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно - епідеміологічним вимогам щодо мікроклімату і повітряного середовища, природного освітлення, допустимих рівнів нормованих параметрів відносно шуму, вібрації, ультразвуку та інфразвуку, електричних і електромагнітних полів та іонізуючого випромінювання.
Квартира - ізольована частина будинку, яка відділена від інших суміжних приміщень стінами без отвору або глухими перегородками та має самостійний вихід на сходову клітку, коридор загального користування.
Нежитлове приміщення - приміщення, в структурі житлового будинку, яке не відноситься до житлового фонду і є самостійним об’єктом цивільно-правових відносин.
Власник житлового приміщення, квартири, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - Власник) - фізична або юридична особа, якій належить право власності на приміщення, квартиру, будинок, споруду, житловий комплекс або комплекс будинків і споруд, що зареєстроване в установленому законом порядку.
Технічне обстеження - комплекс заходів, спрямованих на встановлення технічного стану будівельних конструкцій та інженерних мереж об’єкта нерухомості, які переводяться в нежитлове приміщення чи навпаки, з метою визначення можливості або неможливості його надійної та безпечної експлуатації.
Реконструкція - комплекс будівельних робіт, пов’язаних зі зміною геометричних розмірів будівлі або споруди (добудова), зміною окремих конструкцій та їх елементів, зміною основних техніко-економічних показників, або використання об’єкта за новим призначенням у межах існуючих будівельних габаритів.
Інші терміни та визначення вживаються у розумінні, визначеному
нормативними актами України.
3. Переведення житлових приміщень (будинків, квартир)
у нежитлові приміщення.
3.1. На переведення житлових приміщень (житлових будинків, квартир) у нежитлові мають право особи, які є власниками таких об’єктів. У разі коли співвласниками приміщень є діти або недієздатні особи, переведення житлових приміщень (житлових будинків, квартир) у нежитлові приміщення здійснюється відповідно до закону за згодою органів опіки та піклування.
3.2. Житлові приміщення в багатоквартирному житловому будинку або окремий житловий будинок (його частина), стосовно яких вирішується питання щодо переведення із житлового в нежитловий фонд, повинні відповідати таким вимогам:
3.2.1. Бути розташованими у цокольних, на перших та других поверхах (за умови, якщо житлове приміщення (квартира), розташоване безпосередньо над нежитловим, але не вище другого поверху).
3.2.2. Щодо такого об’єкта має бути наявною технічна можливість для облаштування засобів доступності для маломобільних груп населення та окремого входу і евакуаційного виходу, які ізольовані від житлової частини будинку (або інших приміщень в будинку).
3.2.3. Переведення житлового приміщення у нежитлове може бути здійснено лише за умови, якщо власник та його сім’я забезпечені іншою житловою площею та якщо у цьому житловому приміщенні ніхто не проживає та не зареєстрований.
3.2.4. Житловий будинок не повинен бути визнаний аварійним або ветхим.
3.2.5. Не обтяжений правами будь-яких осіб (не перебуває у заставі, під арештом, тощо).
3.2.6. Житловий будинок не визнаний пам’яткою архітектури.
3.3. Не допускається переведення житлових приміщень, квартир у
багатоквартирних житлових будинках у нежитлові з метою розміщення:
3.3.1. Виробництва промислового характеру.
3.3.2. Громадських туалетів.
3.3.3. Похоронних бюро, окрім офісів похоронних бюро.
3.3.4. Пунктів приймання склотари.
3.3.5. Розважальних закладів (казино, залів гральних автоматів тощо);
3.3.6. Підприємств громадського харчування з кількістю посадкових місць більше 50 і домових кухонь продуктивністю понад 500 обідів у день;
3.3.7. Спеціалізованих закладів і підприємств, експлуатація яких може
призвести до забруднення території та повітря житлової забудови, перевищення допустимих рівнів шуму, вібрації, іонізуючого і неіонізуючого випромінювання. Вказані ризики мають бути обґрунтовані висновками спеціальних установ.
3.3.8. Пунктів побутового обслуговування населення, в яких застосовуються легкозаймисті і вибухонебезпечні речовини.
3.3.9. Інших об’єктів, заборона на розміщення яких у житловому комплексі, житловому будинку передбачена законодавством та будівельними нормами (п.5.40 ДБН В.2.2.-15:2019).
3.4. Власник, який має намір перевести житлове приміщення (будинок, квартиру) у нежитлове або уповноважена ним особа за дорученням (з доданням нотаріально завіреної копії доручення) звертається до виконавчого комітету Юр’ївської селищної ради та подає наступні документи:
- заяву на ім’я Юр’ївського селищного голови (додаток 1 до Порядку) про переведення житлового приміщення у нежитлове та проведення його реконструкції із зазначенням функціонального призначення, в яке планується перевести приміщення;
- копію документа, що підтверджує право власності на приміщення;
- копію технічного паспорта;
- затверджену в установленому порядку згоду суміжних землекористувачів, якщо об’єкт знаходиться чи планується розмістити розміщено по межі земельних ділянок;
- копію паспорта та довідку про присвоєння ідентифікаційного номера (для фізичних осіб);
- витяг або виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців);
- копія установчих документів (для юридичних осіб);
- оригінал довідки про відсутність зареєстрованих осіб;
- якщо приміщення розміщене у багатоквартирному житловому будинку - нотаріально засвідчену згоду власників (співвласників) суміжних квартир (приміщень) багатоквартирного житлового будинку (додаток 3 до Положення). За відсутності документу, що засвідчує згоду власників (співвласників) суміжних квартир багатоквартирного житлового будинку на переведення житлових приміщень у категорію нежитлових, питання не розглядається;
- письмову згоду з узгодженням функціонального призначення приміщення об’єктів невиробничої сфери від балансоутримувача, управителя житлового будинку;
- рішення загальних зборів чи Правління (згідно Статуту) щодо надання згоди на переведення житлового приміщення у нежитлове, якщо воно розміщене у будинку житлово - будівельного кооперативу або у будинку, в якому створене об’єднання співвласників багатоквартирного будинку;
- технічний звіт про можливість переведення житлових приміщень з метою використання їх під нежитлові з обов’язковим улаштуванням окремого входу, не пов’язаного з під’їздом житлового будинку, виготовлений сертифікованим виконавцем робіт або суб’єктом господарювання який має у
своїй структурі сертифікованих виконавців робіт (відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність»).
- документ, що підтверджує право власності чи право земельною ділянкою (в разі наявності).
3.5. До початку виконання робіт заявник має набути право на виконання будівельних робіт у відповідності до вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
3.6. Після закінчення будівельних робіт, прийняття в експлуатацію
закінчених будівництвом об’єктів здійснюється згідно з вимогами Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
3.7. Після прийняття в експлуатацію об’єкта замовник реєструє право
власності на нерухоме майно за новим призначенням в порядку, встановленому чинним законодавства.
3.8. Власник (власники) приміщення несе персональну відповідальність за достовірність інформації, зазначеної в заяві та документах, що додаються до неї.
4. Переведення нежитлового приміщення в житлове приміщення
4.1. На переведення нежитлового приміщення у житлове (квартиру, житловий будинок) мають право особи, які є власниками таких об’єктів.
4.2. Власник, який має намір перевести нежитлове приміщення у житлове (квартиру, житловий будинок) або уповноважена ним особа за дорученням (з доданням нотаріально завіреної копії доручення) звертається до виконавчого комітету Юр’ївської селищної ради з письмовою заявою про свої наміри щодо переведення нежитлового приміщення у житлове (квартиру, будинок) та подає наступні документи:
- заяву на ім’я Юр’ївського селищного голови (додаток 2 до Положення) про переведення нежитлового приміщення у житлове;
- копію документа, що підтверджує право власності на приміщення, що переводяться у житлове;
- згоду співвласників будівлі та земельної ділянки (завірену в установленому порядку);
- копію паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру (для фізичних осіб);
- витяг або виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців);
- копії установчих документів (для юридичних осіб);
- технічний звіт про можливість переведення нежитлових приміщень з метою використання їх під житлові, виготовлений сертифікованим виконавцем робіт або суб’єктом господарювання який має у своїй структурі сертифікованих виконавців робіт (відповідно до Закону України "Про архітектурну діяльність");
- якщо нежитлове приміщення розміщене у багатоквартирному житловому будинку - нотаріально засвідчену згоду власників (співвласників) суміжних квартир багатоквартирного житлового будинку (додаток 3 до Положення). За відсутності документу, що засвідчує згоду власників (співвласників) суміжних квартир багатоквартирного житлового будинку на переведення нежитлових приміщень у категорію житлових, питання не розглядається;
- письмова згода від балансоутримувача, власника житлового будинку;
- рішення загальних зборів чи Правління (згідно Статуту) щодо надання згоди на переведення нежитлового приміщення в житлове, якщо приміщення розміщене у будинку житлово - будівельного кооперативу або у будинку, в якому створене об’єднання співвласників багатоквартирного будинку;
- документ, що підтверджує право власності чи право і користуванням
земельною ділянкою (в разі наявності).
4.3. До початку виконання робіт заявник має набути право на виконання будівельних робіт у відповідності до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
4.4. Після закінчення будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів здійснюється згідно з вимогами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
4.5. Після прийняття в експлуатацію об’єкта замовник реєструє право власності на нерухоме майно за новим призначенням в новому порядку, встановленому чинним законодавством.
4.6. Власник (власники) приміщення несе персональну відповідальність за достовірність інформації, зазначеної в заяві та документах, що додаються до неї.
5. Розгляд документів
5.1. Відділ архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету селищної ради протягом 10 робочих днів з моменту надходження заяви та пакету документів визначених п.3.4 або п.4.2 даного Положення опрацьовує отримані документи та за результатами їх опрацювання готує відповідний проект рішення.
5.2. Заява з пакетом документів та відповідним проектом рішення підготовленим відділом архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету селищної ради виносяться на розгляд чергового засідання виконавчого комітету Юр’ївської селищної ради.
5.3. На черговому засіданні виконавчий комітет Юр’ївської селищної ради за результатами розгляду документів поданих заявником приймає одне із таких рішень:
- про надання дозволу на переведення житлових приміїщень (квартир, будинків) у нежитлові і навпаки;
- про відмову у наданні дозволу на переведення житлових приміщень
(квартир, будинків) у нежитлові і навпаки.
5.4. Власнику може бути відмовлено у наданні дозволу на переведення
житлового приміщення (квартири, будинку) у нежитлове та навпаки у разі:
- виявлення недостовірних відомостей або намірів у документах, поданих Власником;
- недотримання вимог, передбачених цим Положенням та/або законодавством.
5.5. Відмова у наданні дозволу може бути оскаржена у судовому порядку.
6. Обов'язки власника приміщення
6.1. Власник приміщення зобов'язаний:
6.1.1. Розробити проектну документацію та узгодити її в установленому законодавством порядку.
6.1.2. Виконувати будівельні роботи після набуття прав будівельних робіт у відповідності до вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
6.1.3. Після закінчення робіт ввести об’єкт в експлуатацію згідно вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності
6.1.4. Після прийняття в експлуатацію об’єкта, зареєструвати право власності на нерухоме майно за новим призначенням в порядку, встановленому чинним законодавством.
6.1.5. Протягом місяця після ухвалення рішення виконавчим комітетом Юр’ївської селищної ради про переведення приміщення з житлового в нежитлові та навпаки, укласти відповідні угоди про оплату комунальних послуг та експлуатаційних витрат, пов'язаних з утриманням будинку та прибудинкової території.
6.1.6. Дотримуватись цього Порядку, законодавства щодо реконструкції, перепланування та переобладнання приміщень, Правил приміщеннями житлових будинків, діючих будівельних та санітарно - епідеміологічних норм, Правил протипожежної безпеки.
7. За використання нежитлових приміщень та житлових будинків не за призначенням передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.150 КУпАП.
Секретар селищної ради Наталя СКРИЛЬ
Додаток № 1
до Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення та нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради
|
Селищному голові _______________________________________ _______________________________________ (П.І.Б. заявника повністю) _______________________________________ _______________________________________ (адреса місця проживання) _______________________________________ (контактний телефон) |
ЗАЯВА
на переведення житлового приміщення у нежитлове
Прошу перевести житлове приміщення, а саме: ___________________________
(назва житлового приміщення)
за адресою _______________________________________________________ що належить_____________________________________________________
(для фізичної особи – прізвище, ім’я та по батькові, ___________________________________________________________________
для юридичної особи – повне найменування)
на підставі права власності відповідно до ___________________________________________________________________
(вказати документ на підставі якого виникло право власності, його дата та номер)
загальною площею ________ кв.м. у нежитлове приміщення для подальшої реконструкції під _____________________________________________________
(назва нежитлового приміщення)
Документи, що додаються до заяви:
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дата «___»______________ 20___ р.
Заявник ___________________ ______________________
(підпис) (ініціали та прізвище)
Секретар селищної ради Наталя СКРИЛЬ
Додаток № 2
до Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення та нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради
|
Селищному голові _______________________________________ _______________________________________ (П.І.Б. заявника повністю) _______________________________________ _______________________________________ (адреса місця проживання) _______________________________________ (контактний телефон) |
ЗАЯВА
на переведення нежитлового приміщення у житлове
Прошу перевести нежитлове приміщення, а саме:__________________________
(назва нежитлового приміщення)
за адресою _______________________________________________________
__________________________________________________________________
що належить ________________________________________________________
(для фізичної особи – прізвище, ім’я та по батькові, для юридичної особи – повне найменування)
__________________________________________________________________
на підставі права власності відповідно до _______________________________
(вказати документ на підставі якого
_____________________________________________________________________________________________
виникло право власності, його дата та номер)
загальною площею ________ кв.м. у житлове приміщення для подальшої реконструкції під
Документи,що додаються до заяви: ______________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дата «___»______________ 20___ р.
Заявник ___________________ ______________________
(підпис) (ініціали та прізвище)
Секретар селищної ради Наталя СКРИЛЬ
Обговорення проєкту регуляторного акту – проєкту рішення
сесії Юр’ївської селищної ради VІІІ скликання:
«Про затвердження Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення та нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території
Юр’ївської селищної ради »
Відділом архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Юр’ївської селищної ради розроблено проєкт рішення Юр’ївської селищної ради «Про затвердження Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення та нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради» та аналіз його регуляторного впливу, яким затверджується єдиний порядок переведення житлового приміщення до нежитлового фонду та нежитлового приміщення до житлового фонду на місцевому рівні, який регламентує зміст та послідовність дій органу місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб щодо об’єктів містобудування у відповідності до Житлового кодексу Української РСР, Цивільного кодексу України, законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про основи містобудування», з урахуванням вимог Закону України від 11.09.2003 № 1160-ІV «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
З текстом проєкту рішення та аналізом регуляторного впливу можна ознайомитись:
- на офіційній сторінці Юр’ївської селищної ради в мережі Інтернет: https://yurivska.otg.dp.gov.ua, e-mail: info@yurivska.otg.dp.gov.ua
Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб приймаються у друкованому або електронному вигляді протягом 30 днів з дати його оприлюднення на електронну адресу: info@yurivska.otg.dp.gov.ua або на поштову адресу: смт.Юр’ївка, вул. Центральна, 67/1.
Відділ архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Юр’ївської селищної ради
АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
проєкту регуляторного акту- рішення Юр’ївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області
«Про затвердження Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення та нежитлового
приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території
Юр’ївської селищної ради »
Цей аналіз регуляторного впливу розроблений відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта».
І. Визначення та аналіз проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом регулювання
Дане рішення розроблено з метою встановлення на території Юр’ївської селищної ради єдиного функціонального механізму надання дозволу на переведення житлових приміщень у категорію нежитлових, переведення нежитлових приміщень у категорію житлових, відповідно до Цивільного кодексу України, Житлового кодексу Української РСР, законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про місцеве самоврядування», «Про житлово – комунальні послуги», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про захист персональних даних», «Про звернення громадян» та інших нормативно-правових актів України та усунення порушень при реконструкції об’єктів, запобігання соціальної напруги у разі вирішення власниками житла питання ведення підприємницької діяльності в житлових приміщеннях, погіршання естетичного вигляду забудови та забезпечення належного рівня благоустрою, створення повноцінного життєвого середовища, вирішення архітектурно-містобудівних завдань по комплексній забудові населених пунктів селищної ради, стимулювання інвестиційної діяльності фізичних та юридичних осіб, урахування законних приватних, громадських та державних інтересів під час здійснення містобудівної діяльності.
Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:
Групи (підгрупи) |
Так |
Ні |
Громадяни |
+ |
|
Держава |
+ |
|
Суб'єкти господарювання |
+ |
|
у тому числі суб'єкти малого |
+ |
|
Проблема полягає в тому, що діючим законодавством України не визначено єдиного порядку переведення житлових приміщень у нежитлові та навпаки і проведення в них реконструкції з облаштуванням окремого входу. Законодавством чітко не визначені порядок і послідовність дій із здійснення переведення приміщення (квартири) з житлового фонду в нежитловий, перелік необхідних документів, терміни по здійсненню цієї процедури.
Так, стаття 150 Житлового кодексу України передбачає право громадян, які мають у приватній власності квартиру, розпоряджатися нею на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.
Ці права передбачені також статтями 319, 320 Цивільного кодексу України, згідно з якими власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та має право вчиняти щодо нього будь-які дії, зокрема, використовувати його для здійснення підприємницької діяльності, якщо це не суперечить закону.
Конституція України (частина перша ст. 41) також проголошує право власника володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю.
Статтею 12 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" визначено, що власник приватизованого житла має право розпоряджатися квартирою на власний розсуд.
У пункті 4 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 № 572 зазначено, що власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, з дозволу власника будинку (квартири) та органу місцевого самоврядування, виданого в установленому порядку.
Стаття 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» зазначає, що прийняття низки рішень, у т.ч. і з реконструкції спільного майна багатоквартирного будинку належить до повноважень зборів співвласників багатоквартирного будинку. Рішення з даного питання вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку,
Відповідно до державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення": у першому, другому і цокольному поверхах житлових будинків допускається розміщувати приміщення: адміністративні, магазинів, роздрібної торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування.
Стаття 26 Закону України "Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку", зокрема, передбачає: за необхідності може бути здійснене переведення приміщення у нежиле на термін дії договору оренди або постійно у порядку, встановленому законодавством.
Оскільки згідно статті 8 Житлового кодексу України та Порядку обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним та технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання , затвердженого постановою Ради Міністрів УСРС від 26.04.1984 №189, питання про переведення жилих приміщень (квартир, будинків) в нежитлові є повноваженням органів місцевого самоврядування. Тому визначена проблема, на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з урахуванням громадської думки, представників бізнесу, може бути вирішена шляхом прийняття нормативно-правового акту «Про затвердження Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення та нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради», яким були б врегульовані зазначені питання у відповідності з вимогами чинного законодавства України з урахуванням законних приватних, громадських та державних інтересів.
ІІ. Цілі регулювання
Основною метою розробки проекту рішення «Про затвердження Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення та нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради» є одержання Порядку відповідно до вимог діючого законодавства та впровадження єдиної процедури переведення житлових приміщень у нежитлові та нежитлових у житлові.
Основними завданнями запропонованого проекту Рішення є :
- створення нормативно–правового акта, який відповідає вимогам чинного законодавства України;
- затвердження єдиного порядку переведення житлових приміщень до розряду нежитлових та нежитлових до розряду житлових;
- упорядкування процедури, чітке визначення послідовних етапів переведення житлових приміщень до розряду нежитлових та нежитлових до розряду житлових;
- недопущення обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, шляхом визначення уповноваженими органами можливості та доцільності переведення житлових приміщень до розряду нежитлових з урахуванням ряду факторів, у тому числі мотивованих заперечень співвласників багатоквартирного будинку;
- реалізація свого законодавчо встановленого права вільно володіти, користуватися, розпоряджатися майном та використовувати його для здійснення підприємницької діяльності;
- зменшення кількості конфліктних ситуацій з мешканцями прилеглих квартир та приміщень.
ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів
досягнення зазначених цілей
1.Визначення альтернативних способів:
Вид альтернативи |
Опис альтернативи |
1.Заборонити переведення житлових приміщень до розряду нежитлових та їх реконструкцію до прийняття на рівні держави нормативно-правового акта з цього питання
|
Цей спосіб не може бути застосований, як такий, що не відповідає законодавству з питань захисту прав власника: володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. |
2.Прийняття нормативно-правового акта - рішення «Про затвердження Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення та нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради » |
Запропонований спосіб вирішення зазначеної проблеми є найбільш доцільним. Перевага обраного способу досягнення встановлених цілей очевидна, так як він передбачає приведення діючого нормативно-правового акта до вимог чинного законодавства в сфері управління житловим фондом за рахунок встановлення єдиного порядку переведення житлових приміщень в нежитлові саме на місцевому рівні, що в свою чергу сприятиме дотриманню законності у сфері містобудування та архітектури, зменшить кількість скарг від населення, впорядкує дії суб’єктів господарювання та дозвільних органів |
Перша альтернатива не є прийнятною, оскільки відсутній механізм регулювання.
Застосування другої альтернативи дасть можливість врегулювати відносини, що виникають у сфері переведення житлових приміщень до розряду нежитлових та нежитлових до розряду житлових.
2. Оцінка впливу на сферу інтересів держави.
Альтернативи |
Переваги |
Недоліки |
Альтернатива 1. |
Не вбачається |
Порушення конституційних прав власника володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю, невідповідність ст.8 Житлового кодексу щодо можливості переведення житлового приміщення у нежитлове. |
Альтернатива 2. |
Забезпечує досягнення цілей державного регулювання, визначених у розділі ІІ даного Аналізу |
Не вбачаються |
3. Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
Альтернативи |
Переваги |
Недоліки |
Альтернатива 1. |
Не вбачається |
Неодержання можливості поліпшення стану забезпеченості населення об’єктами соцкультпобуту |
Альтернатива 2. |
Недопущення порушень інтересів інших громадян, які проживають у будинку, шляхом визначення уповноваженими органами можливості та доцільності переведення житлових приміщень у нежитлові з урахуванням ряду факторів, у тому числі заперечень співвласників багатоквартирного будинку і співвласників суміжних квартир (приміщень) |
Не вбачаються |
4. Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання
Альтернативи |
Переваги |
Недоліки |
Альтернатива 1. |
Не вбачається |
Створення перепон для розвитку бізнесу, для організації проживання населення. |
Альтернатива 2. |
- отримання нових приміщень для започаткування або для розширення існуючого бізнесу; - збільшення доходу від розширення бізнесдіяльності; - реалізація свого законодавчо встановленого права вільно володіти, користуватися, розпоряджатися майном та використовувати його для здійснення підприємницької діяльності |
Свідомі витрати громадян та суб`єктів підприємницької діяльності на оплату проектного рішення і технічного висновку про стан будівельних конструкцій житлового будинку, в якому також зазначено можливість існуючих інженерних мереж будинку забезпечити нежитлове приміщення (у випадку надання згоди на його переведення) необхідними житлово-комунальними послугами та можливість реконструкції приміщення під нежитлове приміщення |
5.Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Рейтинг результативності |
Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/ причини відмови від альтернативи |
Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
1.Заборонити переведення житлових приміщень до розряду нежитлових та їх реконструкцію до прийняття на рівні держави нормативно-правового акта з цього питання
|
Не прийнятна, оскільки залишаться нерозв’язними всі вище перелічені проблеми |
Не вбачається |
2.Прийняття нормативно-правового акта - рішення «Про затвердження Порядку переведення житлового приміщення (будинку, квартири) у нежитлове приміщення та нежитлового приміщення у житлове приміщення (будинок, квартиру) на території Юр’ївської селищної ради » |
Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв`язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить досягнення встановлених цілей. |
Зміни у законодавстві на державному рівні. |
Таким чином, для реалізації обрано альтернативу 2, яка забезпечить регулювання шляхом прийняття рішення.
ІV. Механізм та заходи регулювання
Основним завданням запропонованого проекту рішення є створення впорядкування відносин між органами місцевого самоврядування та мешканцями населених пунктів селищної ради щодо переведення житлового фонду у нежитловий і навпаки з їх подальшим використанням згідно цільового призначення .
У запропонованому проекті регуляторного акта регламентовано порядок переведення житлових приміщень в нежитлові та переведення нежитлових приміщень у житлові на території Юр’ївської селищної ради, створення повноцінного життєвого середовища, вирішення архітектурно-містобудівних завдань щодо комплексної забудови міста, стимулювання інвестиційної діяльності фізичних та юридичних осіб, урахування законних приватних, громадських та державних інтересів під час здійснення містобудівної діяльності.
Основним механізмом дії даного проекту рішення є фіксація алгоритму дій органу місцевого самоврядування та фізичної чи юридичної особи (заявника) і визначення вичерпного переліку документів для отримання дозволу на зміну цільового призначення нерухомого майна.
V. Аналіз вигод та витрат
Встановлення для всіх зацікавлених учасників процесу містобудування єдиного прозорого порядку переведення житлових приміщень у нежитлові і навпаки на території Юр’ївської селищної ради.
Об’єкт впливу |
Витрати |
Вигода |
1 |
2 |
3 |
Органи місцевого самоврядування |
Відсутні |
- Покращання іміджу влади через встановлення відкритого та прозорого механізму вирішення проблем; - Зменшення кількості звернень громадян з питань надання роз’яснень про порядок переведення житлових приміщень у нежитлові. - Зменшення кількості звернень громадян з питань надання роз’яснень про порядок переведення нежитлових приміщень у житлові |
Громадяни, фізичні та юридичні особи |
На оплату послуг державних установ та інших організацій під час оформлення документів з метою виготовлення містобудівної документ-тації на переведення приміщень із житлового фонду в нежитловий або із нежитлового в житловий фонд |
- Обізнаність громадян, фізичних та юридичних осіб про порядок переведення житлових приміщень (будинків, будівель, споруд, квартир) у нежитлові і навпаки на території Юр’ївської селищної ради - контроль з боку громадськості за вирішенням виконавчого комітету Юр’ївської селищної ради та відділами питань щодо переведення житлового фонду в нежитловий та нежитлового фонду в житловий |
VI. Термін дії регуляторного акта
Даний регуляторний акт є загальнообов’язковим до застосування на території Юр’ївської селищної ради. Запропонований проект регуляторного акта запроваджується на довгостроковий термін. У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань та у разі змін у чинному законодавстві, які можуть впливати на дію запропонованого регуляторного акта, до регуляторного акта будуть внесені відповідні зміни та доповнення.
VII. Показники результативності
Результативність регуляторного акту буде відстежуватися за такими показниками:
- кількість переведених із житлового в нежитловий фонд приміщень (квартир);
- строки прийняття рішення про надання дозволу на переведення житлових приміщень до розряду нежитлових з моменту подання відповідних матеріалів;
- прогнозоване зменшення кількості скарг мешканців житлових будинків на самовільне переобладнання квартир під офіси, магазини, тощо.
VIIІ. Заходи з відстеження результативності дії
Результативність регуляторного акту буде відстежуватися за такими показниками:
- кількість переведених із житлового в нежитловий фонд приміщень (квартир);
- строки прийняття рішення про надання дозволу на переведення житлових приміщень до розряду нежитлових з моменту подання відповідних матеріалів;
- прогнозоване зменшення кількості скарг мешканців житлових будинків на самовільне переобладнання квартир під офіси, магазини, тощо.
Відстеження результативності регуляторного акта буде проводитись виконавчим комітетом Юр’ївської селищної ради у строки, передбачені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» для базового, повторного та періодичного відстеження.
Строки відстеження результативності регуляторного акта:
- базове відстеження результативності даного регуляторного акта буде проведено до дня набрання ним чинності;
- повторне відстеження результативності буде проведено через рік з дня набуття чинності даного регуляторного акту;
- періодичне відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися раз на кожні три роки починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта, у тому числі і в разі , коли дію регуляторного акта, прийнятого на визначений строк, було продовжено після закінчення цього визначеного строку.
Начальник відділу архітектури, будівництва
та житлово-комунального господарства
виконавчого комітету селищної ради Наталія ВАРЕНИК