Про затвердження «Програми для кривдників на 2024 – 2027 роки»
Керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально процесуального кодексів України», відповідно до вимог положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами», згідно Законів України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації», «Про соціальні послуги», Постанов Кабінету Міністрів України від 22.08. 2018 № 654 «Про затвердження Типового положення про мобільну бригаду соціально – психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», від 22.08.2018 № 655 «Про затвердження Типового положення про притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі» від 22.08.2018 № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі», наказів МОН від 22.05. 2018 № 509 «Про затвердження Положення про психологічну службу у системі освіти України», від 02.10. 2018 № 1047 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників з іншими органами та службами», наказу Міністерства соціальної політики України від 01.10. 2018 № 1434 «Про затвердження Типової програми для кривдників», з метою реалізації комплексу заходів за результатами оцінки ризиків, спрямованих на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до власних вчинків та їхніх наслідків, до виконання батьківських обов’язків, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов’язки жінок і чоловіків, враховуючи висновки та пропозиції постійної комісії селищної ради з питань діяльності і розвитку освіти, медицини, культури, молоді та спорту, прав, соціального захисту людини, законності, депутатської діяльності та Регламенту ради, селищна рада в и р і ш и л а:
1. Затвердити «Програму для кривдників на 2024 – 2027 роки» (далі Програма) (додається).
2. Визначити уповноваженою особою з прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення насильства, координації заходів реагування на факти вчинення насильства, надання допомоги і захисту постраждалим особам директора Центру надання соціальних послуг Юр’вської селищної ради Зайцеву Л. В.
3. Фінансовому управлінню Юр’вської селищної ради (Домашовець Л.І.) щороку передбачати у проєктах селищного бюджету видатки для реалізації заходів Програми в межах фінансових можливостей.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію селищної ради з питань діяльності і розвитку освіти, медицини, культури, молоді та спорту, прав, соціального захисту людини, законності, депутатської діяльності та Регламенту ради.
Селищний голова Іван БУРЯК
Додаток
до рішення селищної ради
від 26.09.2024 № 4102-65/VIIІ
«Програма для кривдників на 2024 – 2027 роки»
Останніми роками громадськість України все більше переймається проблемою домашнього насильства – одного з найболючіших соціальних явищ. В Україні та інших регіонах світу спостерігається значна різноманітність форм та способів знущання в сім’ях. Домашнє насильство – форма насильства, що найбільш прихована, часто не усвідомлювана ані постраждалими, ані представниками влади та суспільства. Однак саме домашнє насильство породжує цілу низку негативних суспільних явищ.
Насильство існує у всіх соціальних групах, незалежно від рівня доходу, освіти, становища в суспільстві, класових, расових, культурних, релігійних, соціально-економічних аспектів.
Оскільки в незалежній демократичній Україні має місце розуміння громадськістю важливості дотримання прав людини й особистих свобод, домашнє насильство набуває ознак соціально усвідомленої проблеми. Адже це вже не особиста справа кривдника та його жертви, а проблема, що потребує загальної уваги й ужиття конкретних заходів на рівні державної політики, спрямованих на її вирішення.
Домашнє насильство є серйозним порушенням прав людини, що їх держава має відстоювати та захищати. Серед них:
право на життя та фізичну недоторканість;
право не бути об’єктом знущань чи жорстокого нелюдського або принизливого поводження;
право на свободу від дискримінації за ознакою статі;
право на здоровий та безпечний розвиток тощо.
На жаль, для багатьох наших співвітчизників найближчі люди стають джерелом небезпеки. Для того, щоб стало можливим вплинути на цей процес, треба усвідомити, як і чому відбувається домашнє насильство, яким чином воно впливає на причетних до цього осіб і як можна оволодіти корекційними методиками впливу на агресивну поведінку людей.
Хоча від домашнього насильства переважно страждають жінки, ця проблема не може розглядатися як суто жіноча. Проблема домашнього насильства повинна вирішуватися з огляду на її багатомірність, базуючись на реальній ситуації в країні. Громадськість і держава зобов’язані протидіяти домашньому насильству, вживаючи заходів для зміни поведінки кривдників, що його вчиняють. Це дуже важливо, адже у випадку розлучення з одними партнерами, кривдники продовжують жорстоке поводження в інших стосунках, з дітьми, близькими та соціальним оточенням. Крім того, від домашнього насильства страждають і самі кривдники, через брак любові та підтримки від своїх близьких та оточуючих.
Діти, які зазнавали фізичного насильства та приниження від близьких людей, обов’язком яких є захист їх прав, можуть надалі мати проблеми з довірою та безпечною прив’язаністю, що часто спричиняє появу психологічного дискомфорту й розладів у родинних стосунках, низьку самооцінку та складнощі соціального функціонування. Діти, до яких батьки застосовують фізичні покарання, з одного боку, є постраждалими, а з іншого – нерідко самі стають кривдниками. Незалежно від того, хто чинить домашнє насильство над дитиною, одним із руйнівних наслідків цих дій є формування у скривдженого жорстокості та прагнення помститися.
Україна є однією з небагатьох держав світу, в якій реалізуються програми, спрямовані на корекцію ненасильницької моделі поведінки для осіб, які вчиняють домашнє насильство. Робота з кривдниками становить невід’ємну частину діяльності уповноважених органів з протидії домашньому насильству, оскільки допомагає таким особам осмислити власну насильницьку поведінку, усвідомити її витоки та прояви та змінити свою поведінку. Довготривала корекція поведінки особи, яка вичинила домашнє насильство, не лише допомагатиме налагодити гармонійне життя в межах сім’ї, родини, а й поліпшуватиме майбутнє дітей, які перестануть бути свідками домашнього насильства.
I. Загальні положення
1. «Програма для кривдників» (далі – Програма) передбачає комплекс заходів за результатами оцінки ризиків, спрямованих на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до власних вчинків та їхніх наслідків, до виконання батьківських обов’язків, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов’язки жінок і чоловіків.
2. У Програмі терміни вживаються у значеннях, наведених у законах України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», інших нормативно-правових актах.
3. Мета Програми - корекція агресивної поведінки кривдників, формування соціально прийнятних норм, гуманістичних цінностей і ненасильницької поведінки.
4. Завданнями Програми є:
формування у кривдника відповідального ставлення до власної поведінки та її наслідків для себе та членів сім’ї;
формування усвідомлення кривдником того, що домашнє насильство - це порушення прав людини, яке карається відповідно до чинного законодавства;
сприяння зміні насильницької поведінки кривдника;
формування у кривдника нової, неагресивної моделі поведінки у приватних стосунках;
сприяння засвоєнню кривдниками моделі сімейного життя на засадах гендерної рівності, взаєморозуміння, взаємоповаги і дотримання прав усіх членів родини;
сприяння оволодінню кривдниками навичками безконфліктного
спілкування, ефективної комунікації.
5. Організацію та виконання Програми, її проходження кривдниками забезпечує фахівець із соціальної роботи Центру надання соціальних послуг Юр’ївської селищної ради спільно з відділом соціального захисту, службою у справах дітей, поліцейськими офіцерами громади, старостами відповідних старостинських округів відповідними старостинськими округами відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
6. Програма реалізується фахівцем із соціальної роботи Центру надання соціальних послуг Юр’ївської селищної ради, який зобов’язаний пройти відповідне навчання «Впровадження програми для кривдників, які вчиняють домашнє насильство», що засвідчується сертифікатом. Забезпечення підготовки фахівців, до компетенції яких належить питання запобігання та протидії домашньому насильству, у тому числі фахівців, які реалізують Програму, належить до повноважень обласних державних адміністрацій відповідно до статті 8 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та статті 12 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Участь у підготовці фахівців, до компетенції яких належать питання запобігання та протидії домашньому насильству, у тому числі фахівців, які реалізують Програму, належить до повноважень виконавчого комітету селищної ради та його структурних підрозділів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
7. Кривдника може бути направлено на проходження Програми на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством, за рішенням суду.
Також кривдник може брати участь у Програмі за власною ініціативою, добровільно.
8. Заходи з організації та забезпечення проходження Програми кривдниками проводяться відповідно до «Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі» затвердженого Постановю Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 658.
Інформування суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, про ухвалення рішення суду про направлення кривдника на проходження програми для кривдників здійснюється відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
9. У разі неприбуття кривдника для проходження Програми або ухилення від її проходження без поважних причин фахівець із соціальної роботи повідомляє про це письмово протягом трьох робочих днів уповноважений підрозділ органу Національної поліції для вжиття відповідних заходів, через поліцейських офіцерів громади або іншого уповноваженого представника Національної поліції.
10. Проходження Програми можливе також для осіб, які належать до групи ризику щодо вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
II. Методологічні засади
1. Програму розроблено на засадах когнітивно-поведінкової терапії. Такий підхід широко застосовується в роботі з цільовою групою, він дає змогу проводити когнітивну корекцію та корекцію поведінки особистості та формувати в неї гуманістичні цінності.
2. Методики когнітивної психології спрямовані на досягнення довгострокових позитивних результатів через зміну когніцій, переконань особистості, мотивів поведінки, розв’язання її психосоціальних проблем.
3. Робота із кривдником спрямовується на зміну деструктивних переконань особистості, корекцію когнітивних помилок, зміну дисфункціональної поведінки завдяки усвідомленню особою впливу думок на емоції та поведінку людини.
4. Програмою передбачається комплексний підхід до проведення корекційної роботи з особами, які вчинили домашнє насильство або належать до групи ризику щодо його вчинення.
5. Характеристика цієї Програми:
цільова група - кривдники;
кількість діагностичних занять - 4;
кількість індивідуальних занять - 20;
кількість групових занять - 9.
6. Форми роботи та тривалість цієї Програми:
діагностування - тривалість - 6 сесій по 1 год або 3 сесії по 2 год; до проведення діагностики залучаються лікарі-психіатри / лікарі-наркологи (за згодою); вторинна діагностика за результатами проходження цієї Програми - 2 сесії по 1 год або 1 сесія тривалістю 2 год;
індивідуальна робота - тривалість - 19 сесій по 1 год (максимум 2 год на тиждень); до індивідуальної роботи входять мотиваційні бесіди - 2 сесії тривалістю по 1 год;
групова робота - загальна тривалість - 18 сесій по 1 год 30 хв (максимум 3 год на тиждень) із перервою між сесіями - 10 хв; за відсутності можливості проводити довготривалі заняття кожна сесія може проводитися під час окремої зустрічі;
змішаний варіант роботи - 1 сесія індивідуальної роботи тривалістю 1 год та 1 сесія групової роботи тривалістю 1,5 год (максимум 2,5 год на тиждень);
тривалість індивідуального заняття для кривдника - 1 година;
періодичність - не рідше ніж один раз на тиждень.
7. Фахівці, які реалізують цю Програму, повинні керуватися такими принципами:
конфіденційності та захисту персональних даних відповідно до вимог Закону України «Про захист персональних даних», що полягає в гарантуванні збереження особистої інформації та нерозголошення конфіденційної інформації без згоди особи;
дотримання прав та свобод людини в процесі роботи з кривдником;
недопущення дискримінації, що полягає в тому, що кривдник має право на отримання послуг незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, стану здоров’я, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними;
компетентності та професіоналізму, що полягає в застосуванні спеціальних знань з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі;
комплексності, що полягає у поєднанні різних форм і методів роботи в межах проведення програм для кривдників з урахуванням індивідуальних особливостей кривдника та стану його/її здоров’я.
8. Інформування суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, про ухвалення рішення суду про направлення кривдника на проходження програми для кривдників здійснюється відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», статті 21-7 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
III. Проходження цієї Програми
1. Проходження цієї Програми розпочинається діагностуванням кривдника.
2. В основу цієї Програми покладено загальні принципи психологічної корекції та соціальної реабілітації, що полягають у поєднанні діагностичного, мотиваційного та корекційного блоків:
1) діагностичний блок передбачає проведення первинної діагностики причин насильницьких проявів, агресивної поведінки та підсумкової діагностики результативності проходження Програми;
2) мотиваційний блок спрямовано на визначення та підвищення рівня мотивації для участі у груповій формі роботи в межах цієї Програми, формування або підвищення мотивації для зміни насильницької, агресивної поведінки;
3) корекційний блок передбачає індивідуальну та групову форми роботи.
3. Ця Програма передбачає застосування інтерактивних форм і методів роботи з метою засвоєння інформації та відпрацювання необхідних навичок, використання на практиці отриманих знань і вмінь.
4. Теми цієї Програми (як індивідуальних, так і групових занять) висвітлюють питання, спрямовані на розвиток особистості, мотивацію до активної участі в процесі планування подальшого життя, оволодіння навичками ненасильницького спілкування, ефективної комунікації тощо.
5. Проходження Програми для мешканців Юр’ївської селищної ради надається безоплатно.
IV. Тематичний план цієї Програми
1. Розподіл часу за блоками і темами здійснюється відповідно до додатка 1 до цієї Програми.
2. Схема роботи із кривдником відповідно до додатка 2 до цієї Програми визначається за результатами діагностики з урахуванням індивідуальних потреб, у тому числі віку, стану здоров’я, статі кривдника.
3. Після завершення занять діагностичного та мотиваційного блоків розпочинається індивідуальна та/або групова робота.
4. Після завершення індивідуальної та/або групової роботи проводиться вторинна діагностика за результатами проходження цієї Програми.
5. Очікувані результати проходження цієї Програми:
1) знання:
понять «насильство», «домашнє насильство» та «насильство за ознакою статі»;
наслідків домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі;
відповідальності за вчинення домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі;
ознак насильства, агресії, жорстокого поводження;
чинників формування агресивної поведінки;
причин виникнення та шляхів запобігання конфліктам;
методів аналізу конфліктних ситуацій;
способів розв’язання конфліктів та визначення власної ролі в їх розв’язанні;
впливу гендерних стереотипів щодо соціальних ролей жінки і чоловіка на міжособистісні стосунки;
2) навички:
визначати незадоволені власні потреби;
задовольняти власні потреби в асертивний спосіб;
усвідомлювати власні почуття та почуття інших людей;
V. Очікувані результати
1. Виконання Програми дасть змогу знизити рівень домашнього насильства, насильства за ознакою статі та забезпечити захист прав постраждалих осіб через удосконалення системи запобігання та протидії такому насильству, удосконалення відповідної нормативно-правової бази, запровадження дієвого механізму взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.
2. За результатами Програми буде забезпечено:
- зростання довіри громадян до суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, подолання психологічних та інших бар’єрів у прийнятті та реалізації рішень щодо звернення до цих суб’єктів з приводу такого насильства;
- доступність і якість надання необхідних соціальних послуг особам, постраждалим від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, у тому числі дітям, людям похилого віку, особам з інвалідністю, громадянам, що належать до інших вразливих груп, у загальних і спеціалізованих службах підтримки постраждалих осіб, визначених Законом України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”;
- спеціальну підготовку фахівців з числа суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, що забезпечуватиме підвищення якості надання відповідної допомоги;
- підвищення рівня обізнаності населення з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, подолання негативних стереотипів і формування нетерпимого ставлення до ненасильницької моделі поведінки, посилення ролі чоловіків у протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.
3. Перелік завдань і заходів Програми викладений у додатку 3 та є її (Програми) невід’ємною частиною.
VI. Фінансові ресурси необхідні для виконання програми
Фінансування Програми передбачається здійснювати за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
VII. Координація та контроль за ходом виконання програми
Координація роботи по виконанню Програми покладається на виконавчий комітет Юр’ївської селищної ради.
Контроль за ходом виконання Програми покладається на комісію селищної ради з питань діяльності і розвитку освіти, медицини, культури, молоді та спорту, прав, соціального захисту людини, законності, депутатської діяльності,
Секретар селищної ради Наталя СКРИЛЬ
Додаток 1
до Програми для кривдників
на 2024 – 2027роки
(пункт 1 розділу IV)
РОЗПОДІЛ ЧАСУ
за модулями і темами
№ |
Назва блоку, теми |
Кількість годин |
|
індивідуальна робота |
групова
|
||
1 |
2 |
3 |
4 |
Блок 1 |
Зміст і методи діагностики психоемоційного стану кривдника |
6 год |
|
Частина 1 |
Діагностичні методики, що застосовуються до початку корекційної роботи. Проведення психодіагностики. Карта первинного психологічного обстеження кривдника |
2 год |
|
Частина 2 |
Діагностичні методики, що застосовуються в процесі індивідуальної корекційної роботи |
2 год |
|
Частина 3 |
Проективні методики, рекомендовані для роботи з кривдниками |
2 год |
|
Блок 2 |
Технологія проведення мотиваційної бесіди/інтерв’ювання з кривдником |
2 год |
|
Перший етап мотиваційної бесіди / інтерв’ювання |
1 год |
|
|
Другий етап мотиваційної бесіди / інтерв’ювання |
1 год |
|
|
Блок 3 |
Зміст індивідуальної корекційної роботи з кривдником |
19 год |
|
Тема 1 |
Прояви агресивності та особиста відповідальність за власні слова й вчинки. Психоедукація щодо психологічних засад корекційної роботи. Дослідження індивідуальних чинників (історія дитинства, індивідуальний досвід, сформовані деструктивні переконання тощо) патернів насильницької поведінки (одне заняття) |
1 год |
|
Тема 2 |
Емоційна рівновага. Розвиток емоційного інтелекту. Усвідомлення власних емоцій і почуттів (два заняття) |
2 год |
|
Тема 3 |
Усвідомлення почуттів. Когнітивна робота. Мотиви поведінки. Усвідомлення взаємозв’язку думок, емоцій і поведінки.
|
2 год |
|
Тема 4 |
Керування почуттям гніву та самоагресією. Ціннісна сфера особистості кривдника (одне заняття) |
1 год |
|
Тема 5 |
Формування навичок самоконтролю і саморегуляції. Поведінкова робота. Аналіз дисфункційної поведінки (два заняття) |
2 год |
|
Тема 6 |
Усвідомлення власних особистісних меж для конструктивного спілкування. Моделювання адаптивної поведінки. Формування здатності задоволення потреб в асертивний спосіб (два заняття) |
2 год |
|
Тема 7 |
Подолання страхів. Формування навичок аналізу автоматичних думок (одне заняття) |
1 год |
|
Тема 8 |
Усвідомлення власних потреб і пошук способів їх задоволення. Формування навичок самоконтролю емоційних проявів (два заняття) |
2 год |
|
Тема 9 |
Конструктивне розв’язання конфліктів. Формування навичок аналізу соціальної ситуації. Усвідомлення власних кордонів та кордонів інших людей (одне заняття) |
1 год |
|
Тема 10 |
Партнерська взаємодія. Моделювання взаємозв’язку думок, емоцій і поведінки (одне заняття) |
1 год |
|
Тема 11 |
Розвиток навичок спілкування. Формування навичок конструктивного спілкування (одне заняття) |
1 год |
|
Тема 12 |
Усвідомлення системи моральних цінностей. Формування навичок ефективної комунікації (одне заняття) |
1 год |
|
Тема 13 |
Профілактика булінгу, домагань в колективі (два заняття) |
2 год |
|
Блок 4 |
Зміст групової роботи з кривдниками |
|
27 год |
Тема 1 |
Вступ до Програми для кривдників. Знайомство. Формування правил роботи групи (одне заняття) |
|
3 год |
Тема 2 |
Установлення індивідуальних цілей та побудова перспективних планів щодо подолання агресивної поведінки (одне заняття) |
|
3 год |
Тема 3 |
Механізми формування агресивної поведінки: які вони, як їх розпізнати та зупинити (одне заняття) |
|
3 год |
Тема 4 |
Сутність понять «насильство», «насильство за ознакою статі» та «домашнє насильство». Види насильства та дії, які слід вважати насильством. Цикл насильства. Наслідки насильства (одне заняття) |
|
3 год |
Тема 5 |
Відпрацювання навичок контролю гніву та агресії.
|
|
3 год |
Тема 6 |
Ефективна комунікація (два заняття) |
|
6 год |
Тема 7 |
Формування цілей і перспективних життєвих планів. Консультаційні заходи щодо підвищення мотиваційного потенціалу (одне заняття) |
|
3 год |
Тема 8 |
Підведення підсумків участі у Програмі для кривдників. Опитування або тестування з метою оцінювання знань та навичок (одне заняття) |
|
3 год |
Блок 5 |
Вторинна діагностика за результатами проходження Програми. Складання плану запобігання рецидиву насильницької поведінки |
2 год |
|
Підсумок |
29 год |
27 год |
Секретар селищної ради Наталя СКРИЛЬ
Додаток 2
до Програми для кривдників
на 2024 – 2027 роки
(пункт 2 розділу IV)
СХЕМИ РОБОТИ
з особою в межах Програми для кривдників на 2024 – 2027 роки
Секретар селищної ради Наталя СКРИЛЬ
Додаток 3
до Програми для кривдників
на 2024 – 2027 роки
Перелік
завдань, обсяги та джерела фінансування Програми для кривдників
на 2024-2027 роки
Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання) |
Зміст заходів програми з виконання завдання |
Відпові дальні за виконання |
Строки виконання |
Орієнтовні обсяги фінансування за роками виконання, тис. грн |
Очікуваний результат виконання заходу, у тому числі за роками виконання |
|||||
Джерела фінансування (бюджети) |
2024 рік |
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік |
Всього |
|||||
1.Організація комплексного підходу до проведення корекційної роботи з особами, які вчинили домашнє насильство або належать до групи ризику щодо його вчинення |
Оплата спеціалізованого навчання для фахівців, які впроваджують Програму для кривдників |
Центр надання соціальних послуг Юр’ївської селищної ради |
2024-2027 |
Загальний обсяг, у т.ч. |
0 |
14 |
0 |
0 |
14 |
Удосконалення системи протидії насильству |
Державний |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||||
Обласний |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||||
Місцевий |
0 |
14 |
0 |
0 |
14 |
|||||
Інші джерела |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||||
2. Організація роботи із спеціалістами щодо корекції поведінки для кривдників, які вчинили домашнє насильство |
Закупівля соціальної послуги (Проходження корекції поведінки для кривдників, які вчинили домашнє насильство) |
Центр надання соціальних послуг Юр’ївської селищної ради |
2024-2027 |
Загальний обсяг, у т.ч. |
0 |
10 |
15 |
15 |
40 |
Удосконалення системи протидії насильству |
Державний |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||||
Обласний |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||||
Місцевий |
0 |
10 |
15 |
15 |
40 |
|||||
Інші джерела |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||||
3. Інформаційно-просвітницька та профілактична робота з населенням щодо упередження та протидії проявів всіх форм насильства |
Виготовлення та розповсюдження соціальної реклами, буклетів на тематику домашнього насильства та боротьби з кривдниками |
Центр надання соціальних послуг Юр’ївської селищної ради |
2024-2027 |
Загальний обсяг, у т.ч. |
0,2 |
0,5 |
0,5 |
1,0 |
2,2 |
Удосконалення системи протидії насильству |
Державний |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||||
Обласний |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||||
Місцевий |
0,2 |
0,5 |
0,5 |
1,0 |
2,2 |
|||||
Інші джерела |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||||
ВСЬОГО по Програмі: |
Загальний обсяг, у т.ч. |
0,2 |
24,5 |
15,5 |
16,0 |
56,2 |
|
|||
Державний |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||||
Обласний |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||||
Місцевий |
0,2 |
24,5 |
15,5 |
16,0 |
56,2 |
|||||
Інші джерела |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Секретар селищної ради Наталя СКРИЛЬ